Кожен десятий мешканець планети страждає від гаймориту (синуситу). Вилікувати це поширене захворювання носа і навколоносових пазух, причиною якого може бути навіть недолікований колись нежить, не так легко, нерідко воно переходить у хронічну форму. Як розпізнати симптоми гаймориту і своєчасно позбутися його? На ці та інші питання відповідає керівник клінічного відділення науково-клінічного центру оториноларингології МЗ РФ, завідувач відділенням міської клінічної лікарні ім. С.П. Боткіна (м. Москва), доктор медичних наук Михайло Петрович НІКОЛАЄВ.

— Ніс людини складається з чотирьох пар придаткових пазух: гайморових, лобних, основних (клиновидних) і решітчастих. Гайморові пазухи, розташовані у товщі тіла верхньої щелепи, найбільші, за формою нагадують тригранну піраміду. Найважливішою є внутрішня стінка, котра межує з порожниною носа: в ній міститься отвір, що відкривається в середній носовий хід. Дно гайморової пазухи знаходиться дуже близько до коренів задніх верхніх зубів (премолярів і молярів), особливо до першого і другого великих корінних зубів; іноді їхні корені вільно виходять в пазуху і бувають покриті лише слизовою оболонкою. Пазухи сполучені з носом дуже маленькими отворами, діаметром 1-2 мм.

Основна причина хвороби — закупорка отворів, що сполучають пазухи з порожниною носа. При застуді, набряках слизової оболонки, запальних процесах (грип, кір, скарлатина та інші інфекційні захворювання), а також при поліпах, викривленнях носової перегородки порушується природний процес очищення пазух, і слиз, що виробляється там, не знаходить виходу назовні, у порожнину носа. Спочатку посилюється виділення слизу — починається нежить, згодом утворюється гній. Накопичуючись всередині пазух протягом тижня і більше, слиз, як правило, інфікується бактеріями, спричиняючи гострий гайморит. При розвитку запального процесу можуть бути ураженими декілька пазух одночасно.

На щастя, в більшості хворих на застуду ці явища проходять самостійно, і відтік рідини відновлюється.

Другою за частотою причиною гаймориту може бути карієс, чи інша патологія зубів і щелепної системи. Особливо небезпечно, коли уражені верхні зуби, корені яких знаходяться безпосередньо біля стінки гайморової пазухи. Тоді потрібна консультація не лише лор-лікаря, але й стоматолога.

Симптомів цієї недуги багато, серед них: слабкість, головний і зубний біль, відчуття важкості, розпирання і напруження в області пазух, вилиць і скронь, що охоплює половину обличчя, велика кількість гнійних виділень (іноді з неприємним запахом), порушення носового дихання, сльозотеча, зниження нюху, підвищена температура і озноб. Інколи набрякає щока на ураженій стороні і навіть нижня повіка.

Нерідко гостре запалення навколоносових пазух переходить у хронічне. Воно може сприяти розвитку пневмонії, хронічного бронхіту і бронхіальної астми. Близькість розташування навколоносових пазух до головного мозку і очних ям іноді стає причиною внутрічерепних ускладнень, наприклад менінгіту, запалення мозкових оболонок або абсцесу мозку, тромбозу судин мозку, флегмони орбіти.

Діагноз ставлять на підставі рентгенографії навколоносових пазух: на знімках видно скупчення рідини в гайморових пазухах. Останнім часом для визначення ступеня запального процесу в гайморових пазухах фахівці використовують ультразвуковий прилад, так званий синускан.

— Яких заходів потрібно вжити, щоб звичайний нежить не викликав запалення навколоносових пазух, і, насамперед, запалення верхньощелепних пазух (гайморових)?

— Прийом антибіотиків, антигістамінних препаратів (наприклад, кларитину), вживання судиннозвужуючих крапель для носа (санорину, нафтизину, галазоліну) або спрею (ксимеліну) може запобігти скупченню гною. При цьому використовувати їх потрібно лише в період загострення протягом 5–7 днів. Якщо користуватися ними довше (особливо це стосується судиннозвужуючих препаратів), це може привести до розвитку так званого медикаментозного риніту. У подібних випадках судини слизової оболонки носа вже не скорочуються після введення ліків, а залишаються паралізованими. Результат невтішний: без хірургічного втручання стан постійної закладеності носа усунути не вдасться.

— Які методи лікування гаймориту практикуються в медицині зараз?

— Для відновлення вільного відтоку секрету з пазухи зазвичай проводиться пункція (прокол). Спеціальну голку вводять у порожнину носа і через прокол медіальної стінки пазухи під нижньою раковиною проводиться внутрішнє промивання лікарськими препаратами. Проводити подібну маніпуляцію і промивати можна будь-яку пазуху, але з гайморовою виконати це найпростіше. При пункції визначають характер її вмісту. Процедура проходить під місцевою анестезією.

Таким чином вдається уникнути дії медикаментів на весь організм і вплинути саме на осередок інфекції. Інколи для повного лікування робити проколи і промивати пазуху антисептичними розчинами доводиться декілька разів.

Проте в сучасній медицині до таких методів лікування, як пункція і радикальний розтин пазух, ставлення неоднозначне. Є думка, що пункції призводять до незворотних процесів. Після них запалення важко піддається лікуванню, можливий також прискорений ріст поліпів. З цими твердженнями важко погодитися. На сьогоднішній день ця процедура залишається однією з найпростіших і універсальних.

Окрім пункції застосовуються лагідніші методи лікування. Щоб очистити гайморові пазухи при їх запаленні, в останні роки все ширше використовують метод лікування, розроблений у Ярославлі. Спеціальні вакуумні пристрої (еластичні катетери «ЯМІК» російського виробництва) дозволяють евакуювати патологічний вміст з навколоносових пазух без проколу. Вся процедура зводиться до того, що за допомогою згаданих катетерів створюється негативний тиск, розширюються шляхи природного відтоку, туди вводиться потрібний лікарський препарат, і вміст пазух швидко і легко відсмоктується. До речі, видаляють гній одночасно з декількох пазух. Маніпуляція безболісна і не травматична, проводиться лише знеболення слизової оболонки порожнини носа спеціальним спреєм. У запущених випадках роблять шість таких процедур, а на ранніх стадіях хвороби достатньо двох.

З удосконаленням оптичної техніки з’являються сучасні методики лікування гаймориту. Оптичні ендоскопи, наприклад, дозволяють ретельно, з достатнім збільшенням оглянути співотвори навколоносових пазух, а при необхідності увійти до пазухи гнучким ендоскопом для виконання лікувальних маніпуляцій.

Лише в тих небагатьох випадках, коли щадні методи лікування не допомагають, рекомендується операція. Зараз роблять ендоскопічні мікрооперації з використанням оптичних ендоскопів і мікроінструментів. Вони дозволяють, зазвичай без ускладнень, впоратися зі стійким гайморитом. Особливо потребують операції ті, у кого гайморит виник на фоні поліпів, бронхіальної астми, при важких реакціях на аспірин.

Щоб не доводити справу до хірургічної операції, з гайморитом потрібно боротися з перших днів його виникнення. І навіть швидше, коли гаймориту власне ще немає, а є лише нежить.

— Як уникнути серйозних ускладнень гаймориту?

— У перші дні хвороби добре допомагають домашні фізіотерапевтичні процедури. Один з дієвих методів лікування — прикладання до ділянки гайморових пазух теплого курячого яйця, звареного накруто, або мішечків з нагрітою сіллю/піском. Щоб досягти ефекту, достатньо 5–10 хвилин прогрівання. Чудова процедура — вдихання пари вареної картоплі. Можна використовувати також настої трав ромашки, м’яти, материнки. Зі щільного рушника робиться конус, широким кінцем якого накривається посудина з гарячим настоєм, а вузький кінець щільно прикладається до носа. Вдихати обережно, щоб не обпалити слизову оболонку. Тривалість — 10–12 хвилин.

Проте, не завжди теплові процедури при гаймориті приносять користь. Їх можна застосовувати лише у перші 2–3 дні захворювання. Якщо симптоми зберігаються, подальше прогрівання лише погіршить ситуацію: тепло в цей період сприятиме переходу гаймориту в гнійну форму (при нагріванні мікроби починають активно розмножуватися).

Інші записи:


Коментарі (15) на запис “Гайморит профілактика і лікування”

 1. віктор пише:

  Мене звати Віктор,23 роки.В мене вже кілька років гайморит,2 рази робили прокол-не допомогло.Зараз знову є.Лор каже робити прокол.Але я не хочу.Якщо хтось був у подібній ситуації,будь ласка,порадьте,що робити,як лікуватися.Буду дуже вдячний.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 2. Юрій пише:

  Слава Україні!!!
  Віктор в мене також хронічний гайморит вже три роки рік тому робив прокол! Через 4 місяці знову почались відтоки слизі-гною. В лікарню неходив бо там одна і та сама “музика” – треба робити прокол. Але я також як і ти нехочу його є народні методи котрі витягують гній
  Але не лікують….. лор каже шо хронічний вилікувати
  неможливо, ну щож будемо чикати кращих часів медецини!!
  А народний метод можеш попробувати

  Чайна ложка Молока
  ———– Меду
  ———–Соку цибулі
  ———–Господарське мило
  В водяній ванні вариш це все 5-10 хв
  Потім остужуєш робиш тампони(бинт змотаний) і чим поглибше в ніс ! Штука дієва…. 10-15 хв тримаєш і тоді вся красота виходить з тебе )))
  Відпишеш як ?

  Thumb up 0 Thumb down 0

 3. ГАЛЯ ІВ-ФРАНКІВСЬК пише:

  Цікаво почитати про гайморит, бо у мене про нього згадки, як про страшний сон.Захворіла ще в 1998 році, та так важко, що не могла,навіть, на той час відвідувати школу. Постійні виділення з носу, температура 37,5 трималася постійно, апатія до всього. Але потім мені порадили дуже просту, але дієву штуку: Елюмінатор від фірми Ньювейс. Це така проста собі водичка, практично без смаку та запаху, і я нею почала закапувати ніс, щодня, по кілька разів на день. Потім пізніше робила такий похожий рецепт, що вказаний вище, але ще з додаванням прокипяченої сечі та 1 ст. л. олії. Виділення, звичайно, після процедури були страшні: і білі, і водянисті, гнійні, і з кров”ю. Потім я ще довго =0,5 року капала Елюмінатор, але я забула і про головні болі,і про сльозоточивість з очей, і про все інше, як про страшний сон. А цією водичкою тепер користуюся при різних потребах(бо у неї безліч способів використання – очищення ротової порожнини, для дезинфекції, як антисептит, при різних опіках, порізах, для зупинки кровотечі, в гінекологічних цілях, навіть, давала брату на морі, коли одержав сильні опіки, а точніше просто згорів, і тільки попшикала, йому зразу стало краще, шкіра наче заморозилась, і він до вечора забув, що щось було).
  А робити прокол вважаю недоцільним, бо це вже постійна залежність від цієї процедури.
  БУДЬТЕ ЗДОРОВЕНЬКИМИ!!!!!!!!!!!

  Thumb up 0 Thumb down 0

 4. Марта пише:

  Мене звати Марта.Мені всього лише 17-Років,а у мене вже діагноз двохсторонній гнійний хронічний гайморит.Вже чотири рази робили прокол у Луцьку,результат той самий нічого недопомагає.Неможу навіть дихати через ніс.Що мені робити?Якщо хтось може щось підсказати прошу напишіть на мій сайт.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 5. Петя! пише:

  Привіт!
  Мені лікар теж вчора сказав, що в мене ” Хронічний Гайморит ”
  Але при такому гаймориті має боліти голова, (мені так казали) але мене не болить…..
  Ніс закладений піз..єц…..
  І все, більше нічого!
  Є ще якісь народні методи???

  Thumb up 0 Thumb down 0

 6. Лілічка пише:

  привіт! в мене також гайморит і робили вже 5 раз прокол. Зараз знову почалась нежить,але мені одна знайома порадила закапувати ніс краплями “Синуфорте” 2 рази в день.Допомагає! Не хворійте!

  Thumb up 0 Thumb down 0

 7. Люда пише:

  Всім привіт мені зараз 26 років. Все дитинство в мене були проблеми з носом, постійна нежидь, а в 15 років мені поставили діагноз хронічний гайморит. Мені робили проколи разів 15, але не допомагало.Потім лікарь вирішив зробити операцію, мені в кістах де знаходяться пазухи просверлили дві дірки. Тепер при нежиді з пазух все виходить самостійно. І гайморітом я вже не хворію. Але не лякайтеся надріз робиться в роті, і ця операція безболісна, шрамів немає, на другий день після операції а вже була вдома, і я дуже вдячна лікарю за допомогу….

  Thumb up 2 Thumb down 0

 8. Инна пише:

  Всем привет. Гайморит лечится, только не на долго. Одно плохо, что наши дорогие доктора лечат так, что мама не горюй. Дисбактериоз – самое малое , что можно заработать ихними лечениями.

  Thumb up 1 Thumb down 0

 9. Василь пише:

  Привіт. У мене медикаментозний риніт, який я заробив лікуючи гайморит. Тепер неможу обійтися без капель для носа. Ніс постійно заложений, дихати немає чим. Саме гірше у ночі. Пів ночі несплю, бо немаю чим дихати. В роті все пересихає. Чи можна чимось мені допомогти? Я довго (2 роки) користувався Нокспреєм.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 10. Пінгбек:Чи можна багато заробити на блогах в Україні? | Українська блогосфера

 11. Шура пише:

  А чи можна робити такі експерименти з хоз. милом без консультації лікаря?????? я знаю, що можуть бути отьоки =(((( ще щось порадите швидкого та ефективного, бо хворію капєц???!!!!

  Thumb up 0 Thumb down 0

 12. Таня (Вінниця) пише:

  Привіт. чула один рецепт лікування гаймориту
  -пів літри рафенірованої олії
  -головка часнику
  Часник порізати і дати настоятись в олії 9 днів.Потім закапувати у ніс по каплі, дві.

  Thumb up 0 Thumb down 0

Залиште коментар